CSM Constanța-Lupte obține 10 medalii și locul I pe cluburi în cadrul Campionatului Național Individual U20

Dobrogea Explore
2 Min Read

CSM Constanța-Lupte obține 10 medalii și locul I pe cluburi în cadrul Campionatului Național Individual U20, desfășurat în Sala Polivalentă “Ion C. Neagu” din Călărași. Echipa constănțeană a avut o evoluție remarcabilă, reușind să urce de zece ori pe podium și să obțină primul loc în clasamentul pe cluburi, cu un total impresionant de 125 de puncte.

Performanțele sportivilor de la CSM Constanța au fost cu adevărat impresionante, aducând acasă 4 medalii de aur, 2 de argint și 4 de bronz.

CSM Constanța-Lupte obține 10 medalii: feminin

Categoria 50 kg a fost dominată complet de sportivele constănțene, care au ocupat tot podiumul. Nicoleta Băjan a devenit campioană națională, urmată de Diana Voiculescu și Rahela Cuc, care au obținut argintul și bronzul. De asemenea, Alexandra Voiculescu (categoria 55 kg) și Lucia Giurgică (categoria 76 kg) au reușit să obțină medalii de bronz, completând performanțele de excepție ale secției feminine.

Succes la masculin

La masculin, CSM Constanța a continuat seria victoriilor. Eduard Gheorghe a câștigat titlul național la categoria 63 kg, în timp ce Daniel Sandu (categoria 65 kg) și Denis Chirică (categoria 86 kg) și-au adjudecat, de asemenea, medaliile de aur.

Valentin Rusu a obținut medalia de argint la categoria 57 kg, iar Costin Morar a completat tabloul cu o medalie de bronz la categoria 74 kg. În apropierea podiumului s-au aflat și Ștefan Stancu (locul 5 la categoria 61 kg) și Ștefan Rusu (locul 5 la categoria 96 kg).

Pregătire și susținere

Sportivii de la CSM Constanța au beneficiat de sprijinul și pregătirea unei echipe de antrenori dedicați, printre care Cornelius Trucmel, Alina Ivan, Gheorghe Grigore, Georgios Papazou, Vasile Vicol, Marian Oancea și Gheorghe Ciupercă.

Această performanță reconfirmă poziția de lider a secției de lupte a CSM Constanța, care continuă să formeze și să pregătească sportivi de top în competițiile naționale.