Medalii de argint pentru jucătoarele CSM Constanța la Campionatul European de tenis de masă

Dobrogea Explore
2 Min Read
European Youth Table Tennis Championships at Baltiska Hallen in Malmo, Sweden.

Argint pentru jucătoarele CSM Constanța: Bianca Mei-Roșu și Andrea Teglas au câștigat medaliile de argint cu echipa U19 a României la Campionatul European de tenis de masă pentru juniori de la Malmö! Bianca a deschis scorul în finala cu Franța, după ce a învins-o pe jucătoarea de origine chineză Nina Guo Zheng cu 3-2, însă adversarele tricolorelor au întors scorul prin Leana Hochart, 3-0 cu Alesia Sferlea, și Clea De Stoppeleire, 3-0 cu Andrea Teglas.

A ieșit apoi din nou la rampă Bianca Mei-Roșu, valoroasa jucătoare de la CSM Constanța remontând spectaculos în fața Leanei Hochart după ce a salvat o minge de meci și… finală, la 9-10 în setul al patrulea! Bianca s-a impus cu 12-10 și a împins meciul în setul decisiv, pe care și l-a adjudecat cu 11-8!

Argint pentru jucătoarele CSM Constanța

Finala a ajuns astfel în meciul 5, dintre Nina Guo Zheng și Alesia Sferlea, unul fără istoric din păcate, victoria revenindu-i franțuzoaicei cu 3-0. Scor final: 3-2 pentru Franța, care câștigă aurul, în timp ce România obține argintul.

Lupta pentru medalii continuă însă! Bianca va face pereche la dublu fete cu germanca Mia Griesel, iar la dublu mixt cu portughezul Tiago Abiodun, în timp ce Andrea va evolua la dublu fete alături de croata Dora Cosic, iar la dublu mixt în tandem cu compatriotul ei Dragoș Bucur.